Projekty strategiczne w praktyce

Jakie narzędzia sprawdzają się w budowaniu strategii?

Narzędzia strategiczne w praktyce
Narzędzia strategiczne w praktyce

W jakim kierunku podążać z marką czy produktem? Jakie kierunki strategiczne obrać? Jak się rozwijać? To tylko niektóre z pytań, które pojawiają się na drodze menedżera w codziennym prowadzeniu biznesu. Znalezienie na nie odpowiedzi jest niezbędne, aby stworzyć strategię marketingową.

Strategia marketingowa jest jednym z najważniejszych narzędzi w zarządzaniu firmą, które jeśli zostanie poprawnie zbudowane, zapewni firmie długoterminowy sukces na rynku. Ważnym krokiem w zdobyciu unikalnej wiedzy niezbędnej do opracowania skutecznej strategii są profesjonalnie przeprowadzone badania marketingowe. Natomiast gotowe raporty, analizy i know-how firmy – znakomitym ich uzupełnieniem. Projekty strategiczne wymagają więc kompleksowego podejścia.

Projekty strategiczne charakteryzują się złożonością. Aby zbudować strategię komunikacji, pozycjonowania czy strategię firmy, należy przede wszystkim sięgnąć po właściwe narzędzia i wesprzeć je bogatym doświadczeniem. To właśnie kompilacja sprawdzonych i innowacyjnych rozwiązań, a także umiejętność ich łączenia sprawiają, że wyzwania biznesowe przestają być problemem.

Realizację projektów strategicznych warto rozpocząć od szybkich i efektywnych spotkań z grupą projektową (tzw. kick-off* meeting), w czasie których konsultuje się nowe idee, wychwytując najmocniejsze i najsłabsze strony pomysłów. W krótkim czasie można wspólnie wypracować gotowe rozwiązania.

W projektach strategicznych warto sięgnąć również po analizy semiotyczne (semiotic*analysis). Pozwalają one zrozumieć: na jakich głębokich mechanizmach znaczeniowych (kodach, metaforach, symbolach, opozycjach) opiera się branża, jakie trendy dominują w kategorii, jak kategoria się zmieniła i na jakich kodach komunikacyjnych jest osadzona. Korzystając z semiotyki, wyjaśnia się przyczyny sukcesów i porażek komunikacyjnych marek. Identyfikuje trendy, znajduje unikalne rozwiązania i pozwala uniknąć tych przestarzałych. Pokazuje opozycje, na których opiera się komunikacja marki. Analizy semiotyczne pomagają lepiej zrozumieć markę w jej kontekście kulturowym.

Czymś co się dobrze sprawdza w projektach badawczych i strategicznych jest również kontekstowa analiza treści internetowych (social*listening). Pozwala na dowiadywanie się, co do powiedzenia na temat produktu/usługi/kategorii mają klienci. Dzięki niej można zrozumieć: gdzie, w jakich kontekstach i jak mówi się o danym produkcie/kategorii w sieci. Nasi stratedzy przekuwają wiedzę zdobytą w ramach Social*Listening w strategie marketingowe, które pomagają dotrzeć z produktem lub usługą do TG, wyznaczyć strategicznie kierunki działania w zakresie komunikacji i tworzenia nowych produktów.

Świetnym rozwiązaniem w sprawdzaniu ścieżek decyzyjnych konsumenta jest sięgnięcie po jeden z najbardziej sprawdzonych modeli – Consumer Decision Journey (CDJ) McKinseya.

Model CDJ to mapa tego, jak klient dowiaduje się o produktach i usługach, jak szuka informacji na ich temat, jak spotyka się z kolejnymi punktami styku z marką, jak dokonuje zakupu i w jaki sposób staje się lojalnym, powracającym klientem. Dzięki mapowaniu ścieżek podróży klientów, wskazujemy ich mocne i słabe strony, pokazujemy – gdzie marka/produkt/usługa traci najwięcej potencjalnych klientów i pomagamy ją zmienić tak, aby pozyskiwać jeszcze więcej lojalnych klientów.

Chcesz wiedzieć więcej na temat projektów strategicznych? Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Masz pytania do tego co przeczytałeś?
Zachęcamy do kontaktu!

Skontaktuj się

Najnowsze artykuły