Badania marketingowe w praktyce

Jak zacząć pracę nad badaniami marketingowymi?

Badania marketingowe w praktyce
Badania marketingowe w praktyce

Często zastanawiamy się nad wieloma aspektami dotyczącymi naszego biznesu. Zadajemy sobie pytania typu – kto jest moim klientem, do kogo warto skierować mój produkt, jak o tym produkcie mówić, co komunikować.

Nie każdy jednak wie, że na te i wiele innych pytań można odpowiedzieć przeprowadzając badania marketingowe. To właśnie ich wyniki pomogą wytypować kluczowe ścieżki rozwoju dla Twojej firmy.

Jeżeli zrobiłeś już pierwszy krok, czyli zdałeś sobie sprawę z wartości i potrzeby przeprowadzenia badań, ale nie do końca wiesz, jak zabrać się za cały proces, poniższy krótki poradnik może okazać się pomocny.

Jak zacząć pracę nad badaniami marketingowymi?

Na początku ważne są chęci, otwartość na czerpanie wiedzy z badań. Często dobrym punktem wyjścia jest konsultacja swojego pomysłu, swojego problemu z kimś znającym rynek, ale od trochę innej strony. Żeby badania dały pełen obraz i wiedzę biznesową warto zwrócić się do profesjonalistów, a to dlatego, że działając samodzielnie nie jesteśmy w stanie zapewnić pełnej obiektywizacji danych, które zbieramy.

Z jednej strony, nie mając odpowiedniego przygotowania patrzymy na rzeczy wybiórczo, dopasowujemy sobie rzeczywistość do naszej wizji, tak aby otrzymać odpowiedź, którą wstępnie sobie założyliśmy. Druga kwestia, to nasz wpływ na osoby, dzięki którym uzyskujemy potrzebne nam dane.

Najprostsze, powszechnie stosowane badanie satysfakcji to pytanie o zadowolenie z naszej usługi – czy smakowało, czy wszystko było w porządku. Pomyślmy sobie teraz jak ktoś zadaje nam wprost to pytanie, patrząc nam w oczy – ile z nas ma odwagę powiedzieć to, co naprawdę czuje, żeby nie urazić, żeby nie zrobić przykrości. Gdy wprowadzamy do tego pośrednika – osobę z zewnątrz czy agencję badawczą, nagle możemy odkryć szereg drobnych, ale bardzo istotnych rzeczy, które nigdy nie zostały powiedziane wprost.

Nie oznacza to, że nie można badać samodzielnie – można i warto, trzeba jednak robić to umiejętnie, uważać na błędy, które można popełnić zarówno w trakcie zbierania danych, jak i podczas niewłaściwej analizy.

Mając świadomość tego w jaki sposób badać, zastanówmy się, w jakich sytuacjach możemy przeprowadzić badanie.

Kogo i co można badać?

Generalnie badania marketingowe możemy przeprowadzić w każdej sytuacji. Oto kilka przykładów co można badać:

 • Rynek – jakie są aktualne trendy rynkowe, jaka jest pozycja marki na rynku
 • Konkurencję – kim jest, co oferuje, w jakiej cenie
 • Klientów – kim są i jak do nich dotrzeć, co jest dla nich ważne, na ile są zadowoleni z naszych produktów czy usług, jakich błędów nie popełniać (badania satysfakcji i jakości obsługi)
 • Pośredników i dystrybutorów
 • Produkt i jego pozycję na rynku – jaka jest jego sytuacja rynkowa, mocne i słabe strony, przewagi na tle konkurencji, grupa docelowa
 • Strategię rozwoju – w którą stronę zmierzać, jak się rozwijać
 • Systemy komunikacji – co i w jaki sposób komunikować (dobór kanałów komunikacji), na ile nasza kampania jest efektywna
 • Nowe produkty i usługi – czy jest na nie miejsce na rynku, jak je dopasować do potrzeb i oczekiwań klientów, jakie cechy komunikować, do kogo kierować – grupa docelowa

Badania krok po kroku

Kiedy wiesz już kogo lub co chcesz zbadać, planując cały proces, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 • Określ cel badania – postaw pytania badawcze
 • Sformułuj hipotezę badawczą
 • Określ grupę docelową do badania
 • Określ jakiego rodzaju dane potrzebujesz (jakościowe – odpowiedzi na pytania jak/dlaczego, czy ilościowe – ile)
 • Ustal, gdzie możesz znaleźć potrzebne dane
 • Przeprowadź wstępną analizę danych powszechnie dostępnych (statystyki, raporty, artykuły w prasie i internecie, social media, fora tematyczne)
 • Podejmij decyzję, czy zebrane dane zaspokoiły Twoje potrzeby, czy znasz dzięki nim odpowiedzi na podstawowe pytania badawcze, czy potrzebujesz dalszych badań (prowadzonych samodzielnie lub przy pomocy agencji)

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Masz pytania do tego co przeczytałeś?
Zachęcamy do kontaktu!

Skontaktuj się

Najnowsze artykuły